Żaluzje fasadowe - dlaczego warto z nich skorzystać?

Żaluzje fasadowe - dlaczego warto z nich skorzystać?

Środa | 25 września 2019

Grzegorz Marciniak

Czas potrzebny do przeczytania: 8 minut


Zewnętrzne osłony okienne cieszą się dużym zainteresowaniem w naszym kraju. Osoby szukające takiego rozwiązania zazwyczaj wybierają pomiędzy dwoma wariantami. Bardzo popularne są rolety zewnętrzne, ale ich godną alternatywą okazały się żaluzje fasadowe. Skąd coraz większe zapotrzebowanie na ten rodzaj osłony przeciwsłonecznej? I dlaczego warto z niej skorzystać?

Przejrzałaś dziesiątki stron internetowych, szukałaś inspiracji w mediach społecznościowych i natknęłaś się na żaluzje fasadowe? Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ akurat to rozwiązanie znajduje sobie coraz więcej zwolenników. Przed ostateczną decyzją warto jeszcze raz zapoznać się ze wszystkimi zaletami żaluzji zewnętrznych.

Podstawowe informacje na temat żaluzji fasadowych

Szukasz osłony okiennej, która zrobi wrażenie swoim szykiem i elegancją? To świetnie trafiłaś! Żaluzje fasadowe spełniają podstawowe funkcje zewnętrznej osłony okiennej, ale ponadto prezentują się kapitalnie.

Oprócz niewątpliwych zalet estetycznych, skoncentrujmy się na razie na typowo praktycznych. Żaluzje fasadowe świetnie ochronią wnętrze Twojego pomieszczenia przed nadmiernym nasłonecznieniem. I to jest w zasadzie ich największa i główna zaleta. Lamele możesz ustawić w wybranej przez siebie pozycji znajdującej się w zakresie od 90 do 180 stopni.

Dzięki temu żaluzje fasadowe pozwalają na swobodną regulację ilości wpadającego światła do pomieszczenia. Wystarczy, że zmienisz kąt ustawienia lamel i wówczas dokonasz wyboru, jak bardzo chcesz nasłonecznić swoje pomieszczenie. Funkcjonalność żaluzji fasadowych sprawi, że znacząco ograniczysz w swoim domu konieczność stosowania klimatyzacji. W okresie letnim ta funkcja okaże się zbawienna. Żaluzje fasadowe stanowią doskonały izolator i w trakcie upałów pozwalają na obniżenie temperatury w pomieszczeniu nawet o kilka stopni.

Jak zbudowane są żaluzje fasadowe?

Gdy przyglądamy się żaluzjom fasadowym, to ich podstawowym elementem są efektownie prezentujące się lamele. Są one wykonane z aluminium i występują w czterech różnych kształtach:

- w kształcie litery C

- w kształcie litery S

- w kształcie litery Z

- w kształcie litery F

Szerokość wybranych przez nas lamel waha się od 65 do 90 mm. Tak bogaty wybór sprawi, że nawet najbardziej wymagający znajdą dla siebie satysfakcjonujące rozwiązanie. Jak widzisz wybór jest bogaty i zróżnicowany, więc już na etapie planowania warto skorzystać z wiedzy specjalisty. Poszczególne rodzaje przeznaczone są do różnych gabarytów okien, a także znacząco różnią się również ceną.

Jednak lamele to nie wszystko. Żaluzje fasadowe wzbogacone są o prowadnice lub stalowe linki, które zapewniają stabilne działanie. Cały system wykonany jest z materiałów o wysokiej odporności na czynniki zewnętrzne. W związku z tym trudne warunki atmosferyczne nie są żadnym problemem i nie musisz się nimi przejmować.

Najczęściej spotykanym rozwiązaniem są żaluzje fasadowe z lamelami w kształcie litery C. Jednak należy pamiętać, że jeżeli szukasz rozwiązania, które da Tobie największy efekt zaciemnienia, to powinnaś wybrać inną opcję. To żaluzje zewnętrzne, których lamele są w kształcie litery S oraz Z, w pozycji zamkniętej dadzą efekt największego zaciemnienia w Twoim pomieszczeniu. Poza tym, w moim osobistym przekonaniu, te dwa ostatnie rozwiązania po montażu prezentują się najbardziej efektownie.

W obecnie stosowanych dociepleniach domów istnieje możliwość całkowitego schowania skrzynki. Wówczas uzyskasz świetny efekt wizualny. Z zewnątrz widoczne będą tylko lamele, co przy efektownie wyglądającej elewacji Twojego domu daje jeszcze bardziej imponujący efekt. Pamiętaj jednak, żeby o montażu pomyśleć jeszcze przed wykończeniem elewacji, bo potem będzie na to za późno.

Lamele - rodzaje

Lamele - rodzaje

Sposoby sterowania żaluzji zewnętrznych

Kiedy już będziesz zdecydowana w 100 procentach na montaż żaluzji fasadowych, to w końcu dojdziesz również do tego dylematu. Na jaki sposób sterowania zdecydować się w przypadku żaluzji fasadowych?

Jak to często bywa trzeba powiedzieć: to zależy. Zależy od budżetu, jakim dysponujesz. Nie ma co ukrywać, że najbardziej wygodnym rozwiązaniem jest sterowanie elektryczne. Żaluzje fasadowe często charakteryzują się dużymi gabarytami, a więc sterowanie ręczne byłoby bardzo niewygodne. Choć oczywiście jest możliwość jego zastosowania.

Sterowanie elektryczne możemy podzielić na dwa rodzaje:

- sterowanie przewodowe - mechanizm poruszany za pomocą silnika elektrycznego. W tym przypadku wysokością ustawienia żaluzji fasadowych sterujesz za pomocą przełącznika umieszczone na ścianie.

- sterowanie radiowe - system sterowania radiowego, w którym ustawienie regulujesz za pomocą pilota. Zapewnia to najwyższy stopień komfortu w użytkowaniu.

Dla najbardziej wymagających istnieje opcja podłączenia żaluzji zewnętrznych do inteligentnego systemu zarządzania budynkiem. Dzięki specjalnej aplikacji możesz regulować kąt ustawienia lamel, a także zdecydować się na ich zwinięcie lub rozwinięcie. Wszystko z telefonem w ręku będąc w dowolnym miejscu na świecie. Brzmi nieźle, prawda? Pamiętaj tylko o tym, że przy sterowaniu elektrycznym musisz doprowadzić przewody do skrzynki. Zatem najlepiej wykonać to przed przeprowadzką do nowego domu, lub w trakcie remontu.

Na koniec warto dodać, że żaluzje fasadowe warto wyposażyć w czujnik wiatru. Dzięki niemu przy niesprzyjających warunkach pogodowych, żaluzje zewnętrzne zostaną zwinięte. Wówczas możesz spać spokojnie i mieć pewność, że nie zostaną one zniszczone przez nadmierne podmuchy silnego wiatru.

Żaluzje fasadowe Łódź

Żaluzje fasadowe Adan Łódź

Podsumowanie

Jeśli jesteś zainteresowana żaluzjami fasadowymi i chcesz dobrać najwłaściwsze dla siebie rozwiązanie, to skontaktuj się z Doradcą Modnie w Oknie. Nasi specjaliści znajdują się na terenie całego kraju i mają już na swoim koncie wiele udanych i efektownych realizacji osłon zewnętrznych.

Żaluzje fasadowe Poznań

Żaluzje fasadowe Rathal Poznań

Potrzebujesz porady?

Nasi doradcy chętnie Ci pomogą!
Przekonaj się już dziś.

Bezpłatna
konsultacja
push icon

push icon

Bezpłatna konsultacja

Uzupełnij i wyślij poniższy formularz a nasz doradca skontaktuje się z Tobą aby umówić pomiar okien lub przygotować wstępną wycenę przesłon okiennych.

Wybierz interesujące Cię produkty
1

Przesłony zewnętrzne

Przesłony wewnętrzne

Jak można się z Tobą skontaktować?
2

To już wszystko. Jeśli chcesz możesz przekazać nam dodatkowe informacje
3