Co zamiast firan? Żaluzje, rolety, plisy

salon z dużymi oknami

Przez wiele lat zestawem obowiązkowym w polskich domach były tradycyjne firanki wraz z zasłonami. Jeszcze nie tak dawno temu trudno było sobie wyobrazić mieszkanie czy dom, w którym brakowałoby takiej ozdoby okiennej. Wraz z upływem czasu trendy się zmieniają. Co zamiast firan? Takie pytanie często słyszymy od naszych Klientów.

Spis treści:

Okna z firankami są widokiem coraz rzadziej spotykanym. Często w domach o dużej powierzchni, ale również  w niewielkich mieszkaniach. Powody rezygnacji z firanek są różne. W wielu nowoczesnych aranżacjach po prostu one już nie wyglądają najlepiej. Dlatego coraz częściej nasi Doradcy słyszą pytanie: co zamiast firan? Bogactwo możliwości jest ogromne. My oczywiście widzimy duży potencjał w zastosowaniu osłon przeciwsłonecznych. Żaluzje, rolety i plisy są doskonałą alternatywą.

CZYM ZASTĄPIĆ FIRANKI?

Na rynku mnogość rozwiązań może przyprawić nas o prawdziwy zawrót głowy. Wielokrotnie widzieliśmy również aranżacje, w których zupełnie zrezygnowano z jakiejkolwiek okiennej ozdoby. Przy dużych przeszkleniach takie rozwiązanie ma sens. Jednak nie zawsze jest to najlepsze wyjście. Bardzo często potrzebujemy przecież osłonić czymś okno, aby uchronić się przed wścibskimi spojrzeniami lub słonecznymi promieniami.

Jak udekorować okno bez firanek?

Najprostsza odpowiedź brzmi: nie dekorować. Istnieją takie aranżacje z pięknymi dużymi przeszkleniami, gdzie można sobie na to pozwolić. Zdarza się również tak, że na oknie brakuje firanek, ale swoje zastosowanie znajdują same zasłony. Wówczas w trakcie dnia są one odsłonięte, natomiast wieczorem przy zapalonym świetle stanowią barierę przed spojrzeniami z zewnątrz.

Z jakich alternatyw dla firanek możemy jeszcze skorzystać?

ROLETY RZYMSKIE ZAMIAST FIRAN

Kiedy myślę o oknie bez firanek, to za naturalną alternatywę uznaję bez wątpienia rolety rzymskie. Trudno im odmówić funkcji dekoracyjnej. Bogaty wybór tkanin, a także zróżnicowanie kolorystyczne sprawiają, że znajdziesz idealne rozwiązanie do swojego wnętrza.

Jednak oprócz funkcji dekoracyjnej rolety rzymskie są również bardzo praktyczne. Osłonią Twoje wnętrze przed niechcianymi spojrzeniami, a także ograniczą nagrzewanie się pomieszczenia. Ten typ dekoracji okiennej jest również prosty w utrzymaniu. Z łatwością tkaninę możesz wypiąć i bez żadnego ryzyka – oczywiście stosując się do wszystkich zaleceń producenta – wyprać.

Rolety rzymskie możesz zamontować na ścianie lub suficie, ale także we wnęce okiennej oraz na ramie skrzydła okiennego. Możliwości jest wiele, a jeśli szukasz czegoś najbardziej zbliżonego do firan – to jest świetny wybór.

Oprócz rolet rzymskich możesz zdecydować się również na rolety materiałowe lub rolety dzień i noc. Tutaj wybór również jest ogromny. Jednak pamiętaj – to rolety rzymskie swoim stylem są najbardziej zbliżone do klasyki firanek. Oczywiście po doborze odpowiedniej tkaniny.

Wyceń online i umów konsultację:

rolety rzymskie w kuchni

ŻALUZJE ABSOLUTNYM HITEM

Co zamiast firan? Żaluzje w Twoim wnętrzu mogą okazać się prawdziwym hitem. Szczególnie żaluzje drewniane robią prawdziwą furorę.

Praktycznie nie ma dnia, abyśmy nie otrzymywali pytań odnośnie żaluzji drewnianych. Również na naszym Instagramie aranżacje z tym typem osłony robią największą furorę. Zresztą spójrzcie tylko na te zdjęcia.

białe żaluzje drewniane
Żaluzje drewniane 25 mm w kuchni – Instagram @marzena.kingdom
żaluzje bambusowe w kuchni
Żaluzje bambusowe w kuchni – Instagram @my_hygge_my_home
żaluzje w dużym salonie
Realizacja: Adan Łódź
brązowe żaluzje drewniane
Realizacja: Aga Bytom

Czy na którymś z nich brakuje firan? Żaluzje drewniane same w sobie tworzą niepowtarzalny klimat. W połączeniu z pozostałymi stylowymi dodatkami tworzą spójną całość i są elegancką ozdobą okienną.

Żaluzje drewniane mają swoich fanów, ale nie zapominajmy również o żaluzjach aluminiowych oraz bambusowych. Dzisiejsze modele doskonale pasują do nowoczesnych wnętrz.

Oprócz lameli istotną częścią żaluzji są drabinki. Występują one w wersji sznurkowej lub tekstylnej. Ten drugi wariant daje wielkie możliwości aranżacyjne. Dla kontrastu możesz zdecydować się na przykład na białe lamele z czarnymi tasiemkami. Będziesz zaskoczona ilością wariantów.

Wyceń online i umów konsultację:

żaluzje z czarnymi taśmami
Realizacja: Rol-ex Włocławek

ŻALUZJE PLISOWANE

Przed laty królowały firanki, a nikt nie słyszał o żaluzjach plisowanych. Dzisiaj tradycyjne firany są coraz rzadszym widokiem w naszych oknach, natomiast ostatnie lata to prawdziwa eksplozja popularności plis.

Duże zainteresowanie bierze się między innymi z wyjątkowej funkcjonalności plis. W modelu sterowanym dwukierunkowo położenie tkaniny możemy przesuwać w górę i w dół. “Harmonijka” dzięki temu pozwala na osłonięcie dowolnego fragmentu szyby.

Żaluzje plisowane znajdą swoje zastosowanie również na dużych przeszkleniach. Modne, zróżnicowane tkaniny pozwalają na znalezienie optymalnego rozwiązania do każdego wnętrza. Materiały zaciemniające, półprzezroczyste i transparentne. W najnowszym katalogu naszych tkanin wybór jest naprawdę ogromny.

Żaluzje plisowane są również banalnie prostym w czyszczeniu produktem. Część tkanin z łatwością możesz wyczyścić w roztworze wody z płynem do prania w temperaturze około 30 °C. Gwarantujemy, że wraz z upływem czasu plisa zachowa swój kształt i wciąż będzie ozdobą okna.

Wspomniałem wcześniej, że plisy sterować można dwukierunkowo. Nie jest to jedyne rozwiązanie. Plisy – a nie rolety plisowane, bo takie nazewnictwo czasami można spotkać, lecz jest ono niepoprawne – są również sterowane jednokierunkowo i przy użyciu sznurka. W tym pierwszym wariancie górna szyna jest nieruchoma i plisą sterujemy tylko za pomocą dolnej rynienki. Żaluzje plisowane sterowane sznurkiem są z kolei świetnym wariantem do zastosowania na dużych przeszkleniach.

żaluzje plisowane w kuchni
Żaluzje plisowane w kuchni
Plisy sterowane sznurkiem

RZADZIEJ STOSOWANE ROZWIĄZANIA

Do tej pory wspominałem o najbardziej popularnych rozwiązaniach. Rolety rzymskie, rolety materiałowe, żaluzje i plisy są często głównymi aktorami na modnych oknach.

Na koniec przyszedł czas na nieco rzadziej stosowane osłony, które jednak również sprawdzają się doskonale. Co zatem jeszcze polecamy na okna zamiast firan?

Panel Track – doskonały wybór w momencie, kiedy dysponujemy w swoim domu lub biurze dużymi przeszkleniami. Zasłony panelowe są nowocześniejszą odmianą znanych od lat vertikali. Maksymalna szerokość jednego systemu może dojść do nawet 8 metrów! Natomiast wysokość to 3,5 metra. Całość tworzy designerskie rozwiązanie, które wyróżni Twoje wnętrze niebanalną osłoną.

panel track
Zasłony panelowe

Innym niestandardowym rozwiązaniem jest squid. Jest to rodzaj transparentnej tkaniny samoprzylepnej, którą przyklejamy bezpośrednio na szybę. Dzięki temu zwiększamy nasze poczucie prywatności, a jednocześnie ograniczamy nasłonecznienie wnętrza. Doskonała opcja dla osób kochających niebanalne rozwiązania.

squid
Squid

CO ZAMIAST FIRAN – PODSUMOWANIE

Jeśli w swoim domu czy mieszkaniu chcesz zrezygnować z firanek, to mam nadzieję, że nieco Ci pomogłem. Moim absolutnym faworytem są żaluzje aluminiowe 50mm lub modele drewniane. To już kwestia gustu oraz danego wnętrza. Zapewnić mogę jednak, że ten typ żaluzji cieszy się największą popularnością i finalnie stanowi prawdziwą dekorację zarówno okna, jak i całego pomieszczenia.

Nie zapominałbym również o plisach, których bogata paleta kolorów pozwala na znalezienie wymarzonego odcieniu do każdej aranżacji. A co więcej, sterowanie dwukierunkowe i możliwość osłonięcia wybranego fragmentu okna, to bardzo przydatna funkcjonalność.

Żaluzje, plisy, rolety, a może nieco bardziej nietypowe rozwiązania – zasłony panelowe lub squid. One również znajdują swoje zastosowania. Jeśli szukasz jeszcze więcej inspiracji, to zajrzyj na naszego Instagrama. Każdego tygodnia regularnie zamieszczamy tam najróżniejsze okienne aranżacje.

Jak jesteś już na etapie ostatecznego wyboru, ale chcesz porównać wybrane tkaniny lub lamele – zamów darmowe próbki

Żaluzje, rolety, plisy Anwis w Twoim domu?

Umów się na darmową telefoniczną konsultację z naszym Doradcą

Klauzula informacyjna.

Nasz Doradca skontaktuje się z Tobą najszybciej, jak to będzie możliwe.
W trakcie krótkiej telefonicznej konsultacji przedstawi wstępną wycenę.

Grzegorz Marciniak
Grzegorz Marciniak

Skomentuj artykuł