Kilka zdań o poezji

Kilka zdań o poezji

Piątek | 3 listopada 2017

Helena Kołodziejczyk

Czas potrzebny do przeczytania: 7 minut


Niech te kilka słów wyrwane ze świata poezji natchnie Ciebie do tego co lepsze.

Cytaty dotyczące poezji

Dopóki nie poczujesz się nieszczęśliwy, nie narodzi się w tobie poezja!
Tadeusz Różewicz,
Poezja jest dla mnie tylko sposobem dojrzewania. Dlatego nie wstydzę się nawet słabszych wierszy. Są etapami, dochodzeniem, samookreślaniem.
Anna Kamieńska
Poeta robi z siebie jasnowidza przez długie, bezmierne i wyrozumowane rozregulowanie wszystkich zmysłów. Wszystkie postacie miłości, cierpienia, szaleństwa; sam znajduje i wyczerpuje wszelkie trucizny, aby zachować z nich kwintesencję. Niewysłowiona tortura, do której potrzeba mu całej wiary, całej nadludzkiej siły i od której staje się wielkim chorym, wielkim przestępcą, wielkim potępionym ? i najwyższym Mędrcem! ? Bo dochodzi do nieznanego! Kultywował przecież swoją duszę bardziej niż ktokolwiek inny! Dochodzi do nieznanego i kiedy, oszalały, traci na koniec rozeznanie swoich wizji, wtedy je zobaczył! Niech się na śmierć zamęczy skacząc przez rzeczy niesłychane i nie nazwane; przyjdą inni straszliwi pracownicy; zaczną od horyzontów, gdzie tamten stracił siły.
Arthur Rimbaud
Co wieczór uciekają z domu, ona w katalog mody, on w sensacyjną powieść. Rano biegną do fabryk produkujących przede wszystkim smutek.
Jacek Podsiadło
Chyba nieczęsto zdarza się człowiekowi wrócić do swego ulubionego wspomnienia i stwierdzić, że ktoś już tam jest i podziwia pejzaż.
Jasper Fforde
Żeby poeta z pamięci recytował wiersz innego poety ? to możliwe jest tylko w Rosji!
Józef Hen
Kiedy jest poezja ? poeci też są poezją. Prawdziwy poeta nie jest poetą. Prawdziwy poeta jest poezją.
Edward Stachura
Wielka poezja, będąc wielką i będąc poezją, nie może nie zachwycać nas, a więc zachwyca.

Witold Gombrowicz
Poezja to jest przecież to, co tak nierówno drukują zawsze u spodu w gazetach, a niekiedy wycinają potem nożyczkami.
Hans Christian Andersen
Proza i poezja to dawki lekarstw. Uzdrawiają to pęknięcie, któremu ulega wyobraźnia z winy rzeczywistości.
Jeanette Winterson
Ta cisza znaczy więcej niż tysiąc słów, jest poezją, której nigdy nie będzie potrafił napisać, muzyką, której nigdy nie umiałby skomponować.
Federico Moccia
Poezją można wszystko najlepiej wyrazić. Wiersze nadają się do każdej sytuacji. Nazywają rzecz po jej najbardziej zawiłym imieniu, a jednak są zrozumiałe
Elias Canetti
Malarstwo jest milczącą poezją, a poezja ? mówiącym malarstwem.
Simonides z Keos
Sądzę, iż miarą poezji, a może i religii, jest miłość człowieka do człowieka, którą one budzą.
Tadeusz Borowski
Im więcej czyta się poezji, tym gorzej znosi się wszelkie wielosłowie, czy to w dyskursie politycznym, czy filozoficz­nym, w historii, w naukach społecznych czy w fikcji literac­kiej.
Josif Brodski
Powietrze tu jest przesycone świeżością letniego popołudnia i musiałam, po prostu musiałam odpłynąć choć na kilka chwil w objęcia Morfeusza.
Rafał Kosik
Poezja w swoim brzmieniu przenosi się poza semantyką, tak samo muzyka. Jest czysta, nienapiętnowana w samej wibracji narodowym ani symbolicznym znaczeniem. Jest ekspresją.
Anna Augustynowicz
Poezja to szczery głos duszy ludzkiej, wybuch pewnej formy namiętności.
Stefan Żeromski
Nie jesteśmy zabójcami - co to, to nie. Poeci nie zabijają.
Vladimir Nabokov
Gdy się recytuje wiersze, zdarza się, że forma zabija treść. Poeci swoje wiersze czytają prosto, konkretnie i poezja czytana w ten sposób brzmi najlepiej. Wisława Szymborska powiedziała mi, że trzeba czytać tak, jakby się głośno myślało. Wtedy słowo nie traci swojej mocy i sensu. Ale są aktorzy, szczególnie aktorki, które same są czystą poezją. Czytają wiersze niezwykle pięknie, delikatnie.
Anna Dymna
Czytamy poezję, bo należymy do gatunku ludzkiego. A gatunek ludzki przepełniony jest namiętnościami. Oczywiście, medyczne prawa, bankowość, to dziedziny niezbędne, by utrzymać nas przy życiu. Ale poezja, romans, miłość, piękno? To wartości, dla których żyjemy?
Nancy H. Kleinbaum
Wszystko jest poezją, każdy jest poetą.
Edward Stachura,

Wszystkiego dobrego!

push icon

push icon

Bezpłatna konsultacja

Uzupełnij i wyślij poniższy formularz a nasz doradca skontaktuje się z Tobą aby umówić pomiar okien lub przygotować wstępną wycenę przesłon okiennych.

Wybierz interesujące Cię produkty
1

Przesłony zewnętrzne

Przesłony wewnętrzne

Jak można się z Tobą skontaktować?
2

To już wszystko. Jeśli chcesz możesz przekazać nam dodatkowe informacje
3