Wpływ kolorów na osobowość i samopoczucie człowieka

Natura koloru jest złożona a przez to niezwykle ciekawa. Kolorem zajmowali i zajmują się fizycy, literaci pod względem nauki, jak i zwykli ludzie, gdy podejmują decyzje remontowe. Dlaczego jest taki ważny?

Kolory w Twoim otoczeniu

Spis treści:

Rozważania o kolorze

Zacznę od uczonego analityka, czyli sir Izaaka Newtona. Jego eksperymenty z rozproszeniem widma przez pryzmat znajdziesz w tekście o tym, co warto wiedzieć o kolorze. Tym samym odkrył, że białe światło jest mieszaniną promieni świetlnych różnych kolorów a dokładnie czerwonego, pomarańczowego, żółtego, zielonego, niebieskiego, granatowego i fioletowego. Warto zwrócić uwagę, że teoria ta współgra z gamą w muzyce oraz z siedmioma planetami w astronomii.

Johann Wolfgang Goethe znany z dzieł literatury był także filozofem. O ile Newton swoje koło kolorów stworzył w 1706 roku, to Goethe opracował swoje w 1792 a potem opisał w 1810 w swojej książce o teorii barw. Kilka słów o jego podejściu znajdziesz w tekście o tym, jak dobierać kolory we wnętrzu. Literat postawił na koło z sześcioma barwami: malinową, pomarańczową, żółtą, zieloną, niebieską i fioletową. Autor uznał teorie swojego poprzednika za matematyczne i bez życia. Sam utożsamiał kolor z dynamicznym przepływem życia. Uważał odbieranie koloru za doznawanie i aktywną wymianę między światłem i ciemnością.

Tak powstały podstawy współczesnej teorii kolorów.

Wyceń online lub umów konsultację:

tęcza

Co to jest psychologia kolorów?

Psychologia koloru jest teorią zakładająca, że kolor wpływa na umysł i ciało człowieka. Światło w różnych kolorach dociera do oka przez co pośrednio wpływa na ośrodek emocji przez podwzgórze i przysadkę mózgową. To sugerują dane naukowe, ale nie ma jeszcze na to stuprocentowych dowodów.

Przykład? Kolor niebieski jednego człowieka uspokoi a dla innego będzie zimny. Czerwień dla jednej osoby jest zmysłowa a dla innej – drażniąca. Jedni są świadomi i wiedzą jakie kolory chcą mieć w swoim otoczeniu, domu i ubiorze. Inni są niezdecydowani.

Co decyduje o wyborze koloru?

  • typ osobowości,
  • sytuacja życiowa,
  • nieuświadomione pragnienia.

Tymczasem człowiek najczęściej wybiera kolor taki, który mu się podoba a ten, co ma na niego dobry wpływ.

Na podstawie czego ludzie reagują na kolory?

  • skojarzenia z dzieciństwa,
  • symboliczne i tradycyjne znaczenia kolorów,
  • moda, trendy,
  • przekonanie, że ten kolor prezentuje się lepiej, niż inny.

Siła koloru a jej badacze

  • Goethe – kolor ma bezpośredni wpływ na emocje,
  • Jung wierzył w symboliczną moc koloru i zachęcał pacjentów do rysowania kolorowych rysunków, by odkrywali swoją pełnię.
  • Max Luschner opracował swój tekst kolorów i był zdania, że kolory maja wartość emocjonalną. Ponadto, że ulubiony kolor ujawnia preferencje osobowości danego człowieka.

Co wybrany kolor mówi o człowieku?

Przez wybrany kolor rozumie się ten, który przypisały Ci rozmaite testy psychologiczne, ten, którego masz najwięcej w domu, czy w szafie. Chcesz się przekonać, czy faktycznie Twoja osobowość i charakter mogą być utożsamiane z Twoimi kolorami z otoczenia i z wyboru? Czytaj dalej!

CZERWONY

Twoje wyzwanie to pobudzenie siebie i poprawienie sprawności fizycznej. Ciągle przesz do przodu, dlatego warta nie dopuścić do wyczerpania ciała na wielu poziomach jego funkcjonowania. Wartością dla Ciebie powinna być cierpliwość, by dominację, agresję, konfrontację i seksualność zamieniać w miłość, ciepło i przyjaźń.

Twoja potrzeba to bycie praktyczną i aktywną a cel – działanie w realistyczny sposób, mocno stojąc na ziemi. Chwytaj pojawiające się okazje. Jeśli masz potrzebę stworzenia czegoś nowego – spróbuj. Z drugiej strony, jeśli odczuwasz akurat przemęczenie, spróbuj znaleźć wyciszenie w kolorze niebieskim i pokrewnych, niebo i morze.

czerwona róża
Czerwona róża

POMARAŃCZOWY

Impulsywna entuzjastka o optymistycznym i radosnym usposobieniu. Aktywna w różnych formach Odważna, spontaniczna z pogoda ducha. Inicjujesz rozmowy. Ekstrawertyczna i towarzyska. Masz pozytywny wpływ na innych. Z drugiej strony działasz szybko i popadasz w skrajności. Często z powodu fizycznego zmęczenia możesz emocjonalnie wybuchać. Zastanów się nad swoimi priorytetami i bardziej zaufaj swojemu naturalnemu instynktowi.

Impulsywna entuzjastka o optymistycznym i radosnym usposobieniu. Aktywna w różnych formach Odważna, spontaniczna z pogoda ducha. Inicjujesz rozmowy. Ekstrawertyczna i towarzyska. Masz pozytywny wpływ na innych. Z drugiej strony działasz szybko i popadasz w skrajności. Często z powodu fizycznego zmęczenia możesz emocjonalnie wybuchać. Zastanów się nad swoimi priorytetami i bardziej zaufaj swojemu naturalnemu instynktowi.

Wprowadź planowanie w swoje życie, aby mniej decyzji podejmować pod wpływem impulsu. Jeśli lubisz pomarańczowy i jesteś w momencie wycofania od świata, postaw na radość zżycia, odważ się do jakiegoś małego kroku do przodu. Postaraj się wyjść w jakimś zadaniu poza swoją strefę komfortu.

pomarańczowe liście
Pomarańczowe liście

ŻÓŁTY

Patrzysz na życie matematycznie, od strony rozumu, logiki. Czerpiesz z aktywności umysłowej. Analityczny umysł sprawia, że masz tendencje do kontrolowania i dominacji. Lubisz opowiadać o swoich zainteresowaniach. Gdy jesteś w centrum uwagi zawodowo lub prywatnie czujesz się dobrze.

Nie poddawaj się zbyt często ulubionemu fantazjowaniu, marzeniom i wyobraźni, spójrz też na praktyczną stronę życia. Masz przyszłościowe pomysły i idee, spróbuj zmienić coś tu i teraz. Twoja energia idzie w kilku kierunkach na raz, co powoduje zdenerwowanie i poczucie niespełnienia.

Jeśli potrzebujesz żółtego koloru, być może warto zrobić jakieś szkolenie, by oświecić trochę umysł. Może warto udać się na urlop w słoneczne miejsce. Może zainteresuje Cię przekazywanie wiedzy innym? Gdy działasz według swojej wrodzonej intuicji, pokazujesz innym swoją naturalną mądrość.

żółte kwiaty
Żółte kwiaty

ZIELONY

Szukasz równowagi nie skłaniając się ku żadnym skrajnościom. W pracy wydajna i sumienna, w domu dbasz o porządek. Brakuje Ci spontaniczności, zastanawiasz się zanim podejmiesz działanie. wrażliwa na piękno przyrody. Lubisz rośliny i w domu, i w pracy. Lubisz przedmioty kojarzące się z ziemią, ceramikę, drewno, glinę, kamień. Tworzysz łagodną i szczerą atmosferę. Nie zawsze przechodzisz przez swoje bariery. Jesteś nadmiernie ostrożna. Weź pod uwagę wprowadzanie zmian w życiu od czasu do czasu.

Warto pogodzić się ze swoimi urazami emocjonalnymi. Twoja potrzeba jest poczucie zaopiekowania. Nie lubisz, gdy życie Cię ogranicza, wikła w jakieś dziwne sytuacje. Twoje wyzwanie to nauczenie się mówienia o swoich emocjach.

Kontaktuj się częściej z tymi osobami, które lubisz. Zadbaj o życie towarzyskie, poznawaj nowych ludzi. Gdy zauważysz swoje wartości, jakie dajesz innym, minie poczucie zagubienia i wyobcowania. Zieleń motywuje do podejmowania wyzwań i łapania okazji.

zielona trawa
Zielona trawa

NIEBIESKI

Bardziej cicha, łagodna i pokojowo nastawiona, niż głośna i nadpobudliwa. Introwertyczka. Często poszukujesz sensu swojego istnienia, zastanawiasz się nad sobą. Cenisz prawdę i uczuciowość. Przez co jesteś godna zaufania i wierna. Ludzie lubią przebywać w Twoim towarzystwie, bo dajesz poczucie bezpieczeństwa. Przez zajmowanie się sobą izolujesz się, przez co słabnie Twoje poczucie własnej wartości. Poszukujesz porządku, cenisz stałość i ramy działania.

Jesteś mocna w ciszy i wiedzy. Twoje wyzwanie to przebicie się przez siebie samą i otwarcie na innych. Idź do przodu, choćby małymi kroczkami. Mów o sobie.

Warto zaufać życiu i zająć się praktyczną codziennością, płaszczyzną materialną. Elastyczność i reakcje na życie pomogą Ci w Twoim wyalienowaniu.

niebieskie kwiaty
Niebieskie kwiaty

FIOLETOWY

Jesteś duchowo świadomą osobą. Interesują Cię zjawiska mistyczne i parapsychologiczne. Jednak jesteś bardziej praktyczna i “ziemska” niż osoby lubiące kolor niebieski. Dzięki połączeniu kolorów, z jakich powstaje fiolet, czyli dodatkowi czerwieni, łatwiej nastawiasz się na działanie a nie tylko pozostawanie w zastanawianiu się. Lubisz pomagać innym w wartościowy sposób. Wyrażasz siebie przez sztukę. Działasz w sferach artystycznych, czy organizacjach kościelnych itp. Z drugiej strony często nie wierzysz, że Twoją wizję da się zrealizować.

Jednoczysz. Nadajesz się na kierownicze stanowiska. Z drugiej strony, choć osiągasz rzeczy, których inni by się nie podjęli, masz niskie poczucie własnej wartości. Chcesz być zauważona i chcesz, by ludzie reagowali uczciwie na Twoje przedsięwzięcia. Konfrontuj się z opiniami. Znajdź cel w życiu, który będzie spełniony. Bądź wytrwała.

Dziel się naturalną kreatywnością. Wykorzystuj intuicję i mądrość.

fioletowe kwiaty
Fioletowe kwiaty

MALINOWY

Uprzejma, łagodna, rozważna, empatyczna, serdeczna i ciepła. Dojrzała. Rozumiesz życie. Instynktownie umiesz kierować innymi tak, by rozwijali swój potencjał. Koleżeńska i szczera. Twój zawód prawdopodobnie jest lub będzie związany z opiekowaniem się, czy doradztwem.

Twoje wyzwanie to równowaga między dawaniem a przyjmowaniem. Pomagasz innym zapominając o sobie. Zaspokajając swoje potrzeby, okazujesz miłość samemu sobie.

Osoby z zamiłowaniem do malinowego łączą najwyższe dobro natury ludzkiej z potencjałem do tworzenia. Z drugiej strony warto hamować swoje ego, by nie być zbyt arogancką. W przeciwnym razie może stać się manipulantką i za mocno kontrolować otoczenie, przez co zostaniesz zepchnięta na ubocze.

Każdy kolor wpływa na człowieka na poziomie emocjonalnym, uczuciowym i fizycznym.

Więcej o tym, jak kolor wpływa na człowieka przeczytasz w artykułach poświęconych kolorom w konkretnych pomieszczeniach oraz w domu i w biurze. Zapraszam serdecznie do kolejnej lektury!

Kolor malinowy
Kolor malinowy

Żaluzje, rolety, plisy Anwis w Twoim domu?

Umów się na darmową telefoniczną konsultację z naszym Doradcą

Klauzula informacyjna.

Nasz Doradca skontaktuje się z Tobą najszybciej, jak to będzie możliwe.
W trakcie krótkiej telefonicznej konsultacji przedstawi wstępną wycenę.

Skomentuj artykuł