Hygge i lagom, czyli aranżacja okien w stylu skandynawskim

roleta rzymska

Nie od dzisiaj wiadomo, że skandynawskie wnętrza robią furorę. Również w naszym kraju. Stąd często jesteśmy zalewani tamtejszymi koncepcjami. W ostatnich latach wielokrotnie mogliśmy usłyszeć więcej na temat dwóch filozofii – duńskiej hygge oraz szwedzkiej lagom. Aranżacja okien, a szerzej patrząc – całych wnętrz – również u nas znajduje swoje zastosowanie w oparciu o te dwa rozwiązania.

Spis treści:

Jako pierwsza do naszego kraju wkroczyła z impetem duńska filozofia hygge. Dania regularnie plasuje się w ścisłej czołówce różnego rodzaju rankingów, w których typowane są najszczęśliwsze kraje świata. Duńczycy wiedzą, jak czerpać radość z życia i może to być duża zasługa słynnej już filozofii hygge. Docenianie każdej chwili, zadowolenie z prostych przyjemności oraz tworzenie ciepłej atmosfery – to wszystko ma oczywiście również odzwierciedlenie w dekoracji wnętrz. Do szczęścia może nas doprowadzić również szwedzka koncepcja – lagom. Czym dokładnie charakteryzują się te dwie filozofie i w jaki sposób mogą odmienić nasze mieszkania i domy? O tym w dalszej części artykułu.

Aranżacja okien w stylu hygge

Określenia hygge nie da się bezpośrednio przetłumaczyć na język polski. Sami Duńczycy twierdzą, że jest to bardziej pewien stan ducha i styl życia, niż jedynie pewne założenia zamknięte w sztywnych ramach.

Istotą koncepcji hygge jest poczucie szczęścia i wyciskanie maksimum przyjemności z chwili, którą aktualnie przeżywamy. Chodzi o to, aby każdy moment dawał nam jak najwięcej radości.

Wyceń online lub umów konsultację:

Ogromne znaczenie w tej koncepcji ma oczywiście miejsce, w którym spędzamy największą ilość czasu. Dom lub mieszkanie również można urządzić zgodnie z zasadami filozofii hygge. Nie jest to przesadnie trudne. Głównym założeniem jest bowiem to, aby miejsce naszego zamieszkania było przede wszystkim ciepłe i przytulne. Muszą w nim znajdować się przedmioty, które wywołują u nas pozytywne odczucia i wprawiają w nastrój błogiego spokoju.

Przytulny klimat, miejsce do codziennego relaksu oraz dużo naturalnych materiałów. Naprawdę niewiele potrzeba do tego, aby w naszym wnętrzu choć w pewnym stopniu wprowadzić filozofię hygge.

W związku z tym, przy poszukiwaniu pomysłu na aranżację okna, strzałem w dziesiątkę będą żaluzje drewniane. Dzięki elementom z naturalnego drewna nasze pomieszczenie zyska przytulny klimat w stylu hygge.

rolety rzymskie w kuchni
Rolety rzymskie Heliosun Poznań

Szwedzka filozofia lagom konkurencją dla hygge

Hygge w ogólnej świadomości pojawiło się jako pierwsze, ale Duńczycy mają poważnego konkurenta w postaci szwedzkiej koncepcji o nazwie „lagom”. Różnica pomiędzy tymi dwoma filozofiami jest istotna.

Lagom również nie da się przetłumaczyć na język polski. Najważniejsze w tej koncepcji jest jednak to, że kluczem w tym szwedzkim podejściu jest równowaga. Lagom to inaczej sztuka umiaru, a najczęściej ten styl życia opisywany jest określeniem „nie za mało i nie za dużo, a w sam raz”. I ma to zastosowanie w podejściu do życia, ale oczywiście także w urządzaniu naszych wnętrz.

Nawiązując do tej filozofii nasz dom ma cechować umiar oraz równowaga. Minimalistyczne i proste wnętrze ma być miejscem, w którym będzie się nam dobrze wypoczywało. Jednak jeżeli chcemy zamiast stonowanych barw mieć nieco więcej intensywności na ścianach, to jest nasz wybór. Ma być w sam raz, zgodnie z naszymi preferencjami. Bardzo ważne w tym podejściu są naturalne elementy oraz ekologia.

Jak powinna wyglądać aranżacja okien w stylu lagom? Jak cała ta koncepcja – ma być prosto i z umiarem. W związku z tym świetnym rozwiązaniem mogą okazać się rolety rzymskie. Zwykłe firany i zasłony, zgodnie z filozofią lagom, nie będą najlepszym rozwiązaniem. Potrzebują bowiem one zdecydowanie więcej uwagi i pracy, a także miejsca na naszych oknach. Z kolei rolety rzymskie są rozwiązaniem funkcjonalnym, dającym wiele możliwości aranżacyjnych oraz dodającym elegancję. Osłony te świetnie wpasowują się do wnętrz zarówno klasycznych jak i nowoczesnych. Są również bardzo praktyczne i bezproblemowe w swoim utrzymaniu. Bardzo bogata paleta tkanin i kolorów pozwoli dobrać rozwiązanie, które nada naszemu wnętrzu skandynawski klimat.

żaluzje drewniane w salonie
Żaluzje drewniane Adan Łódź

Dwa różne style, czyli aranżacja okien w stylu skandynawskim

W ostatnich latach styl skandynawski w wystroju wielu wnętrz odgrywa wiodącą rolę. Jeśli interesujesz się tym tematem, to być może takie określenia jak hygge lub lagom nie były Tobie obce. Dwa różne podejścia życiowe, które również mają odzwierciedlenie w wystroju wnętrz i aranżacji okien. Jeśli chcesz choć trochę przybliżyć się do filozofii hygge lub lagom, skorzystaj z naszych porad. Bogaty wybór żaluzji drewnianych i rolet rzymskich zaspokoi wymagania każdego, a Tobie pomoże w uzyskaniu wymarzonego skandynawskiego designu pomieszczenia.

Żaluzje, rolety, plisy Anwis w Twoim domu?

Umów się na darmową telefoniczną konsultację z naszym Doradcą

Klauzula informacyjna.

Nasz Doradca skontaktuje się z Tobą najszybciej, jak to będzie możliwe.
W trakcie krótkiej telefonicznej konsultacji przedstawi wstępną wycenę.

Grzegorz Marciniak
Grzegorz Marciniak

Skomentuj artykuł