Pomiar moskitier drzwiowych

Moskitiery drzwiowe to doskonały sposób na uchronienie naszego wnętrza przed insektami. Sprawdź, z jakich rozwiązań możesz skorzystać, aby osłonić nawet bardzo duże przeszklenia przed owadami.

Pomiar moskitier okiennych

Spis treści:

Oprócz zabezpieczenia okien przed natrętnymi owadami warto również pomyśleć o moskitierze w drzwiach balkonowych, czy tarasowych. Latem bardzo często korzystamy z tarasów oraz balkonów pozostawiając owadom wolny dostęp do naszych domów. Szczególnie wieczorem zapalone światło to zaproszenie dla komarów. Zadbaj o spokojny sen i dom wolny od insektów stosując skuteczną barierę w postaci moskitiery drzwiowej. Pokażę Ci, jaką moskitierę możesz wybrać i jak dobrze zmierzyć drzwi, aby moskitiera idealnie do nich pasowała i stanowiła skuteczną ochronę.

JAK MIERZYMY DRZWI BALKONOWE POD MOSKITIERY DRZWIOWE?

Do tej grupy moskitier balkonowych zaliczamy moskitiery drzwiowe oraz moskitiery rolowane pojedyncze i podwójne.

Moskitiera drzwiowa przypomina wyglądem tradycyjne drzwi. Montowana jest na zawiasach do ościeżnicy. Skrzydło moskitiery podzielone jest specjalnym szprosem na dwie części. Schowany jest w nim uchwyt tzw. pochwyt lub mocowana jest gałka do otwierania i zamykania skrzydła.

Szpros standardowo znajduje się na wysokości 967 mm i jest umieszczony tak, abyś otwierając moskitierę pchał właśnie za niego a nie bezpośrednio za siatkę. W ten sposób nie wypchniesz, ani nie uszkodzisz siatki. Dół moskitiery wzmocniony jest dodatkowo aluminiowym profilem o wysokości 17 cm. To pozwala na popchnięcie moskitiery nogą, i również zabezpiecza przed wypchnięciem i uszkodzeniem siatki.

Jak wymierzyć moskitierę drzwiową?

Do zamówienia potrzebna jest szerokość i wysokość mierzona po ościeżnicy na zewnątrz, tak jak miałyby zachodzić drzwi moskitiery na ramę. Przy pomiarze zalecany jest zakład profili moskitiery minimum 40 mm czyli po 20 mm na stronę. O tyle musi być większa Twoja moskitiera od światła otworu. Dzięki temu dobrze doszczelnisz drzwi i nie będą one odstawać od ramy.

Moskitierę drzwiową montujesz na trzech zawiasach, dlatego należy zostawić 15 mm luzu od krawędzi wnęki tak, abyś mógł przykręcić zawiasy. Dodatkowo jeżeli w drzwiach balkonowych masz szpros dzielący Twoje skrzydło na dwie części warto również zmierzyć na jakiej jest on wysokości. Pozwoli to zgrać szpros moskitiery z Twoim szprosem i będą one na tej samej wysokości.

Jeżeli z jakiś przyczyn nie możesz przykręcić skrzydła moskitiery do ościeżnicy, możesz zamówić do moskitiery futrynę. Tutaj zakład futryny na ramę to dodatkowe 80 mm czyli 40 mm na stronę.

Jak montujemy moskitierę drzwiową?

Montaż moskitiery jest bardzo prosty. Wystarczy, że przykręcisz do ościeżnicy i skrzydła moskitiery zawiasy oraz magnesy lub przykleisz listwę magnetyczną, która podobnie jak magnesy utrzymuje moskitierę w pozycji zamkniętej.

Drugi bardzo popularny rodzaj moskitiery to moskitiera rolowana. Może ona występować w wersji pojedynczej lub podwójnej. W zależności od szerokości drzwi dobierany jest odpowiedni model moskitiery. Maksymalny wymiar moskitiery pojedynczej to 1500 x 2400 mm, natomiast podwójnej 3000 x 2400 mm.

Moskitiera rolowana posiada z boku pionową kasetę, do której za pomocą mechanizmu sprężynowego zwijana jest siatka. Siatka podobnie jak w moskitierze rolowanej okiennej przesuwana jest w prowadnicach.

Jak zmierzyć drzwi pod moskitierę rolowaną?

Mierzymy szerokość i wysokość otworu drzwiowego po ościeżnicy. Do wymiaru należy dodać:

  • do wysokości wymiar prowadnic: dolnej i górnej, czyli 2 x 32 mm
  • do szerokości wymiar kasety oraz szerokość 1 prowadnicy, czyli 32 mm + 49 mm

W zależności jak są osadzone Twoje drzwi we wnęce, możesz również zmierzyć szerokość i wysokość wnęki pamiętając o wymiarach kasety 49 mm i prowadnic 32 mm, ponieważ musi być odpowiednio dużo miejsca, abyś mógł przymocować profil moskitiery.

Jeżeli nie masz na ościeżnicy 32 mm luzu na przymocowanie całej prowadnicy, jej część wejdzie w światło okna.

Przy moskitierze rolowanej podwójnej z obu stron – zarówno po prawej jak i lewej stronie drzwi balkonowych – będzie kaseta moskitiery, do której zwija się siatka. Do zamówienia podajesz:

  • wymiar wnęki, czyli jej szerokość i wysokość, sprawdzając, czy masz odpowiednią ilość miejsca na montaż kaset i prowadnic
  • bądź mierzysz szerokość i wysokość otworu po ościeżnicy dodając oczywiście do szerokości wielkość kaset 2 x 49 mm i wysokości wymiar prowadnic 2 x po 32 mm

Moskitiera rolowana podwójna doskonale sprawdzi się przy podwójnych drzwiach balkonowych z ruchomym słupkiem. Jeżeli korzystasz tylko z jednych drzwi możesz zablokować skrzydło moskitiery i rozsuwać tylko tą cześć, przez którą wychodzisz na balkon.

Jak montujemy moskitierę rolowaną?

Moskitierę dostaniesz w elementach do złożenia. Składasz profil moskitiery, czyli mocujesz prowadnice z kasetą .Złożoną moskitierę zgodnie z instrukcją montażu przykręcasz do ościeżnicy. Jeżeli nie chcesz wkręcać się w ościeżnicę drzwi możesz moskitierę przykleić za pomocą mocnej dwustronnej taśmy.

Pamiętaj, że jeżeli najpierw montujesz rolety zewnętrzne a później będziesz zakładać moskitierę rolowaną, konieczne jest zostawienie minimum 50 mm luzu między roletą a ramą okna. Dzięki temu będziesz mógł wsunąć później moskitierę.

Pamiętaj, że dokładny pomiar, a później montaż moskitiery możesz zlecić naszemu Doradcy Modnie w Oknie. Znajdziesz ich na terenie całego kraju.

JAK MIERZY SIĘ DRZWI TARASOWE POD MOSKITIERĘ PRZESUWNĄ?

Moskitiery przesuwne mają szerokie zastosowanie przy dużych przeszkleniach drzwi tarasowych, balkonowych, witryn, a także ogrodów zimowych. Mogą one występować jako moskitiery jedno lub dwuskrzydłowe prowadzone jedno lub dwutorowo. Konstrukcja skrzydła nie ogranicza widoczności w świetle okna.

Maksymalne wymiary jednego skrzydła moskitiery – 2000 x 2500 mm.

Wybór odpowiedniej moskitiery będzie zależeć od wielkości Twojego przeszklenia oraz od typu drzwi. Mogą to być drzwi tarasowe połączone z nieotwieralnym oknem typu fix, dwa otwieralne skrzydła lub drzwi przesuwne.

Znajdź najbliższego Doradcę i zamów swoją moskitierę. Wypoczywaj w domu wolnym od komarów, meszek, much i pająków.

Jak mierzymy drzwi tarasowe pod moskitierę przesuwną jednoskrzydłową?

Jeżeli masz do zasłonięcia jeden otwór drzwiowy wybierzesz moskitierę jednoskrzydłową. Jej szerokość to szerokość światła otworu, do którego dodajesz minimum 15 mm na każdą stronę dla lepszego doszczelnienia przed owadami. Maksymalne zejście ramki moskitiery na futrynę wynosi 40 mm, inaczej nie otworzysz drzwi.

Wysokość mierzona jest łącznie z prowadnicami, po których suwana jest moskitiera. Wybór odpowiedniej prowadnicy będzie zależeć od sposobu i miejsca jej montażu. Należy również zwrócić uwagę, aby prowadnica dolna nie zasłaniała odpływów wody z ramy okna.

Do zamówienia podajesz wysokość całkowitą, np. wnęki. Nasz Doradca, po doprecyzowaniu z Tobą detali technicznych odnośnie montażu prowadnic dobierze odpowiedni typ profilu. Po wybraniu prowadzenia Doradca określi wysokość skrzydła. Oczywiście w zależności od możliwości przymocowania prowadnicy możesz wybrać inny profil na górę i inny na dół np. na dole profil U, natomiast u góry profil Z.

Profil prowadnicy:

  • typ – Z – mocowany jest do ościeżnicy
  • typ – U – mocowany jest do podłoża
  • typ F1 – mocowany do ościeżnicy, złożony z dwóch części, najczęściej wybierany, ponieważ ładnie licuje z ramą moskitiery

Długość prowadnic, po których będziesz suwać skrzydło moskitiery, to wymiar drzwi moskitiery 20 mm na każdą stronę.

Każda prowadnica ma też inną grubość profilu. Jeżeli najpierw będziesz montować rolety zewnętrzne, pamiętaj o zostawieniu odpowiedniej przestrzeni między ramą okna a roletą tak, abyś w przyszłości mógł zamontować moskitierę.

Jeżeli nie chcesz, aby skrzydło moskitiery uderzało o wnękę, glif zastosuj futrynę. Po bokach będziesz mieć dodatkowe prowadnice takie jak na dole i u góry, które stworzą pełną ramę dla moskitiery.

O czym musisz pamiętać przy pomiarze? Zawsze mierzysz w kilku miejscach i sprawdzasz, czy wymiary się zgadzają. Przy różnych wymiarach wybierasz najmniejszy wymiar po szerokości i wysokości.

Jak montujemy moskitierę jednoskrzydłową?

Najpierw montujesz prowadnice. Żeby sprawdzić, czy są prosto zamocowane użyj poziomicy. W zależności od wybranego typu przykręcasz je do ościeżnicy lub podłoża. Skrzydło moskitiery jest w całości, które przechylając mocujesz na prowadnicy.

Jak mierzymy drzwi tarasowe pod moskitierę przesuwną dwuskrzydłową?

Pomiar moskitiery dwuskrzydłowej będzie uzależniony od typu na jaki się zdecydujemy.

Może być to moskitiera:

  • dwuskrzydłowa jednotorowa, gdzie dwa skrzydła moskitiery będą suwane po jednym torze, na zewnątrz. Ten typ sprawdzi się przy drzwiach dwuskrzydłowych połączonych po bokach z nieotwieralnym fixem lub gdy skrzydła Twoje moskitiery mają wychodzić poza wnękę na ścianę
  • dwuskrzydłowa dwutorowa – każde skrzydło prowadzone jest po swoim torze, po innej prowadnicy
  • dwuskrzydłowa dwutorowa z futryną – skrzydła prowadzone są po dwóch torach w pełnej, zamkniętej ramie

Jeżeli moskitierę będziesz montować we wnęce okiennej, a podwójne drzwi są tej samej wielkości najlepiej podać szerokość i wysokość wnęki. Nasz Doradca doprecyzuje detale techniczne i wyliczy szerokość skrzydeł moskitiery.

Jednym ze sposobów montażu jest montaż do ościeżnicy we wnęce okiennej. Przy moskitierze bez futryny szerokość skrzydła moskitiery otrzymasz mierząc światło otworu futryny okiennej + 45 mm, oczywiście każdych drzwi z osobna. Pamiętać należy, że skrzydła moskitiery będą na siebie zachodzić, czyli stykać się na szerokości 40 mm.

Patrząc na instrukcję pomiaru Twoje lewe skrzydło A1 = LS1 (światło otworu) +45 mm a drugie skrzydło A2= LS2 (światło otworu) +45 mm

Wysokość moskitiery będziesz mierzyć tak samo jak w przypadku moskitiery jednoskrzydłowej i będzie to wysokość całkowita wnęki. Wymiar skrzydła będzie uzależniony od wybranego profilu prowadnicy.

Przy bardzo dużych przeszkleniach drzwi balkonowych i tarasowych możliwości dopasowania moskitiery dwuskrzydłowej jest bardzo dużo i ma na to wpływ wiele parametrów. Jak dobrze pomierzyć okno najlepiej omówić z naszym Doradcą Modnie w Oknie, który podpowie najlepsze rozwiązanie dopasowane do Twoich drzwi.

Jak wygląda montaż moskitiery dwuskrzydłowej?

Montaż zaczynasz od przykręcenia prowadnic. Skrzydła moskitiery przychodzą w całości. Przechylając skrzydło zakładasz je na wybrany profil moskitiery. Oczywiście zaczynasz od profilu, który znajduje się bliżej okna.

Pamiętaj, że zawsze możesz skorzystać usługi profesjonalnego pomiaru i montażu świadczonego przez naszych Doradców.

JAK MIERZY SIĘ DRZWI BALKONOWE I TARASOWE POD MOSKITIERĘ PLISOWANĄ?

Ten typ moskitiery doskonale sprawdzi się, podobnie jak moskitiera przesuwna, przy dużych przeszkleniach drzwi tarasowych oraz balkonowych. To idealna ochrona wnętrza przed owadami przy drzwiach przesuwnych typu HS. Modułowa budowa moskitiery pozwala składać ją w system jedno lub dwuskrzydłowy. Plisowana siatka lekko prowadzi się po niskim progu. Natomiast łatwy demontaż części ruchomej moskitiery pozwali Tobie na szybkie wypięcie pakietu i zabezpieczenie go w okresie posezonowym.

Moskitiera plisowana może wystąpić w wariancie bez futryny lub z futryną bez dołu lub w opcji pełnej. Maksymalny wymiar 1 moskitiery plisowanej 1900 x 2600 mm.

Jak mierzymy drzwi pod moskitierę plisowaną?

Do zamówienia moskitiery podajesz wymiar całkowity w zależności od miejsca montażu. Moskitiery plisowane możesz montować na witrynie drzwiowej lub fasadzie budynku. Jeżeli jest to wnęka okienna wystarczy, że podasz szerokość i wysokość wnęki. Przy montażu do drzwi typu HS – szerokość i wysokość światła otworu. Oczywiście wymiar sprawdzasz z kilku miejscach.

Przy montażu moskitiery w drzwiach przesuwnych typu HS sprawdzi się wersja bez futryny. Przy montażu we wnęce okiennej lepiej wybrać opcję z futryną, niwelując w ten sposób nierówności.

Jak montujemy moskitierę plisowaną?

Ruchoma część moskitiery jest w całości. Przykręcić musisz górny profil oraz boczny z magnesem i przykleić próg. W zestawie znajdziesz też klipy montażowe, które ręcznie przykręcasz do boków wnęki lub profilu okna. Do nich mocujesz ruchomą część z siatką, która zaciska się z klipem tworząc stabilne połączenie.

ILE ZAPŁACISZ ZA MOSKITIERĘ DRZWIOWĄ?

Koszt moskitiery będzie uzależniony od typu moskitiery na jaki się zdecydujesz. Znając szerokość i wysokość przeszklenia orientacyjną cenę swojej moskitiery poznasz korzystając z naszego kalkulatora.

Możesz również umówić wycenę z naszym Doradcą Modnie w Oknie. Zobacz jakie to proste:

Zadzwoń ☎️ +48 885 77 99 33 lub napisz 📧 witamy@modniewoknie.pl

Dodatkowo nasi Doradcy świadczą usługi profesjonalnego pomiaru i montażu. Nie musisz się martwić, że coś źle pomierzyłeś. Zdaj się na doświadczenie naszych fachowców.

Katarzyna Marcinkowska
Katarzyna Marcinkowska

Skomentuj artykuł